Βράβευση μαθητών

Συγχαρητήρια στους μαθητές του σχολείου μας Κοσκερίδη Ιωάννη, Πιπελέ Ευαγγελία, Βαλιάνο Θεολόγο και Κουτκιά Στέλλα της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολικού έτους 2022-2023 για την διάκρισή τους στον Μαθηματικό Διαγωνισμό "Ο Μικρός Ευκλείδης" της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.

Η βράβευση των μαθητών θα πραγματοποιηθεί στο Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδος στη Θέρμη, το Σάββατο 20/04 και την Κυριακή 21/4.

Πάντα επιτυχίες να έχουν στη ζωή τους.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου

18/04/2024

Βιβλιοπαρουσίαση

'Όταν γράφεις ένα βιβλίο είναι σαν να χτίζεις ένα ολόκληρο, δικό σου κόσμο όπως τον θέλεις εσύ !!!"

Αυτά ήταν τα λόγια του συγγραφέα Φώτη Γιάντσιου που επισκέφθηκε το σχολείο μας την Πέμπτη 11 Απριλίου και μίλησε στα παιδιά των Δ΄, Ε΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ τάξεων για τα βιβλία του, με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα Παιδικού Βιβλίου που ήταν στις 2 Απριλίου.

Οι μαθητές αφού πρώτα διάβασαν και δούλεψαν με τις δασκάλες τους κάποια από τα βιβλία του συγγραφέα μέσα στην τάξη τους, στη συνέχεια συζήτησαν μαζί του τις απορίες που είχαν κάνοντας του επίσης πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις σχετικά με τη συγγραφή ενός βιβλίου.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Φώτη Γιάντσιο για την παρουσία του στο σχολείο μας, για τις πολύτιμες πληροφορίες και για τις όμορφες στιγμές γέλιου που πρόσφερε στους μαθητές μας.

15/04/2024

Εκπαιδευτικό κινητό πλανητάριο STARLAB

O έναστρος ουρανός ανέκαθεν γοήτευε τους ανθρώπους και ιδιαίτερα τα παιδιά. Η Αστρονομία είναι η αρχαιότερη των επιστημών και πολλοί πρόγονοί μας διακρίθηκαν σε αυτήν. Για τον λόγο αυτό φιλοξενήσαμε την Τετάρτη, 10/4/24, στο σχολείο μας το Φορητό Πλανητάριο Starlab!

Η Α΄ και Δ΄ τάξη είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν βασικές γνώσεις σχετικά με το Ηλιακό Σύστημα, τον Γαλαξίας μας, τον Έναστρο Ουρανό, τους Αστερισμούς και άλλα πολλα μέσα από μια πληθώρα προβολών και παρουσιάσεων που πραγματοποιήθηκαν από επιστήμονες Φυσικούς με μεταπτυχιακές σπουδές στην Αστρονομία.