Νέα και ανακοινώσεις

Βιβλιοπαρουσίαση

'Όταν γράφεις ένα βιβλίο είναι σαν να χτίζεις ένα ολόκληρο, δικό σου κόσμο όπως τον θέλεις εσύ !!!"

Αυτά ήταν τα λόγια του συγγραφέα Φώτη Γιάντσιου που επισκέφθηκε το σχολείο μας την Πέμπτη 11 Απριλίου και μίλησε στα παιδιά των Δ΄, Ε΄ ΚΑΙ ΣΤ΄ τάξεων για τα βιβλία του, με αφορμή την Παγκόσμια Μέρα Παιδικού Βιβλίου που ήταν στις 2 Απριλίου.

Οι μαθητές αφού πρώτα διάβασαν και δούλεψαν με τις δασκάλες τους κάποια από τα βιβλία του συγγραφέα μέσα στην τάξη τους, στη συνέχεια συζήτησαν μαζί του τις απορίες που είχαν κάνοντας του επίσης πολλές και ενδιαφέρουσες ερωτήσεις σχετικά με τη συγγραφή ενός βιβλίου.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Φώτη Γιάντσιο για την παρουσία του στο σχολείο μας, για τις πολύτιμες πληροφορίες και για τις όμορφες στιγμές γέλιου που πρόσφερε στους μαθητές μας.

15/04/2024

Εκπαιδευτικό κινητό πλανητάριο STARLAB

O έναστρος ουρανός ανέκαθεν γοήτευε τους ανθρώπους και ιδιαίτερα τα παιδιά. Η Αστρονομία είναι η αρχαιότερη των επιστημών και πολλοί πρόγονοί μας διακρίθηκαν σε αυτήν. Για τον λόγο αυτό φιλοξενήσαμε την Τετάρτη, 10/4/24, στο σχολείο μας το Φορητό Πλανητάριο Starlab!

Η Α΄ και Δ΄ τάξη είχαν την ευκαιρία να αποκτήσουν βασικές γνώσεις σχετικά με το Ηλιακό Σύστημα, τον Γαλαξίας μας, τον Έναστρο Ουρανό, τους Αστερισμούς και άλλα πολλα μέσα από μια πληθώρα προβολών και παρουσιάσεων που πραγματοποιήθηκαν από επιστήμονες Φυσικούς με μεταπτυχιακές σπουδές στην Αστρονομία.

Εθελοντική Δράση για "Το Χαμόγελο του Παιδιού"

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Ενόψει της πασχαλινής περιόδου το σχολείο μας, ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Εθελοντικού Οργανισμού για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και θα συγκεντρώνει ως τις 19/4/2024, τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που στηρίζονται από τα Κέντρα Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας.

Σας παραθέτουμε την ενδεικτική λίστα προϊόντων που μας έχει σταλεί από τον οργανισμό:

• Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, λάδι, ρύζι, όσπρια, αλεύρι, ζάχαρη, σάλτσα ντομάτας, κακάο, μπισκότα, κρουασάν, δημητριακά, φρυγανιές, μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, χυμοί, αλάτι, ξύδι , μπαχαρικά, βρεφικές κρέμες και βρεφικά γάλατα Νο1 & 2, συσκευασμένα πασχαλινά κουλουράκια.
  • Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες Νο 4-5-6, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.
  • Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες κλπ.
  • Είδη υγιεινής και οικιακής χρήσης: καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, μαλακτικά ρούχων, απορρυπαντικά πλυντηρίου, χλωρίνη, χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, σακούλες απορριμμάτων, διαφανής μεμβράνη, λαδόκολλα, γάντια μιας χρήσης.

Τα προϊόντα αυτά θα τα παραδίδετε κατά την πρωινή προσέλευση στον/στην εκπαιδευτικό που βρίσκεται στην είσοδο.

Ευχαριστούμε για τη στήριξη σας σε κάθε δράση του σχολείου που στοχεύει στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών μας.

Η Διεύθυνση του σχολείου