Α ΤΑΞΗ (Όλα τα τμήματα)

Η Α τάξη στην 15η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου

Την Πέμπτη 3/5/2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της Α' τάξης, επισκέφθηκαν την 15η Διεθνή Έκθεση Βιβλίου. Παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα " Κάπου πολύ μακριά..." και περιηγήθηκαν στους χώρους της Έκθεσης όπου και διασκέδασαν ξεφυλλίζοντας παιδικά βιβλία!! Επίσης είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το 4ο Φεστιβάλ Ανακύκλωσης του Δήμου Θεσσαλονίκης με θέμα την ανακύκλωση στην εκπαίδευση.

Επίσκεψη στο δάσος

Την Πέμπτη 19/4/2018 τα τμήματα της Α' τάξης επισκέφθηκαν το Σέιχ Σου για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ¨ Δάσος το πράσινο εργαστήριο¨,από  την επιστημονική ομάδα " Μικροί Ήρωες".Τα παιδιά έμαθαν για τη ζωή στο δάσος και για τη συμβολή του στην ποιότητα ζωής μας και συμμετείχαν στις ακόλουθες δράσεις: προσανατολισμό με τη βοήθεια πυξίδας,κατασκευή καλύβας από καλάμια,υπολογισμό ηλικίας και ύψους των δέντρων,κατασκευή φωλιάς για τα μικρά πουλιά,εκπαίδευση σε ασφαλείς εστίες φωτιάς κ.α. Διασκέδασαν επίσης με το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού και  το παιχνίδι του δάσους!

Υγιεινή Διατροφή και Εργαστήρι Μαγειρικής

Την Πέμπτη 8/3, τα πρωτάκια μας (Α1-Α2-Α3) επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο για να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα "Υγιεινή  Διατροφή και Εργαστήρι Μαγειρικής". Οι μαθητές/τριες έμαθαν για τη σχέση της διατροφής με την υγεία μας και συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό εργαστήρι στην κουζίνα του Μουσείου, όπου ως μικροί σεφ ζύμωσαν και έψησαν τα δικά τους νόστιμα πιτσάκια!!!

Page 1 of 3

May 2024