E ΤΑΞΗ (Όλα τα τμήματα)

Επίσκεψη στον Όλυμπο

Στις 22/5/2018 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη στον Όλυμπο, στα πλαίσια υλοποίησης του περιβαλλοντικού προγράμματος "Θεϊκά Ποτάμια", μετά από πρόσκληση του ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου
Οι μαθητές/τριες της Ε τάξης περπάτησαν το ορειβατικό μονοπάτι Ε4 δίπλα στον Ενιπέα ποταμό, γνώρισαν τις λειχήνες, τα έλατα, τις οξιές, τα πεύκα και τα ρόμπολα και έπαιξαν παιδαγωγικά παιχνίδια, όπως ο λύκος και το ελάφι. Μετά από μια δίωρη διαδρομή στα μονοπάτια του Ολύμπου από τη θέση Πριόνια έφθασαν στην παλιά μονή του Αγίου Διονυσίου και προσκύνησαν τον τάφο του. Οι εμπειρίες και τα βιώματα που αποκόμισαν για το σεβασμό των εθνικών δρυμών αποτελούν γνωστικά εφόδια και στάσεις και συμπεριφορές ζωής.

Δράση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Στις 17 Μαΐου τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης του σχολείου συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο με τίτλο: "Κι αν ήσουν εσύ;". Την υλοποίηση της δράσης ανέλαβε η δασκάλα - θεατροπαιδαγωγός, μέλος του πανελλήνιου δικτύου για το θέατρο στην εκπαίδευση: Αντιγόνη Τσαρμποπούλου.

Το πρόγραμμα "Κι αν ήσουν εσύ;" στο 2018, στοχεύει στην ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων μέσα από επιμορφωτικά εργαστήρια και σεμινάρια, στη στήριξη σχολείων και εκπαιδευτικών που υλοποιούν ανάλογα προγράμματα με βιωματικές τεχνικές διδασκαλίας και αξιοποίηση τεχνικών θεάτρου, θεατρικού παιχνιδιού και εκπαιδευτικού δράματος.

Το πρόγραμμα έχει την ΕΓΚΡΙΣΗ του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ και του Ι.Ε.Π. και είναι πιστοποιημένο ως πρόγραμμα του IDEA (Διεθνής Οργανισμός για το Θέατρο στην Εκπαίδευση).

Γαλλικό πρωινό

Στα πλαίσια της εκμάθησης της Γαλλικής Γλώσσας τα παιδιά της Ε τάξης του σχολείου οργάνωσαν γαλλικό πρωινό, αφού η κουλτούρα και η γλώσσα συνδέονται άμεσα, σύμφωνα με το Vygotsky στο βιβλίο τουMind and Society. Τη δραστηριότητα συντόνιζε η δασκάλα των Γαλλικών κ. Μπαλδράμη Ευαγγελία.

Page 1 of 2

May 2024