Μαθαίνουμε να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις

Η ψυχολόγος του σχολείου κ. Καλατή Β. προτείνει την κάτωθι δραστηριότητα για να μάθουμε και να γίνουμε ικανοί να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις στη ζωή μας που δε θα είναι ευχάριστες

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

«Πώς τελειώνει η ιστορία;»

Καθημερινά βιώνουμε διάφορες καταστάσεις, θετικές και αρνητικές για τις οποίες καλούμαστε να πάρουμε αποφάσεις. Η παρακάτω δραστηριότητα αφορά 4 ιστορίες και καταστάσεις που πιθανότατα έχουμε αντιμετωπίσει ή θα αντιμετωπίσουμε. Στόχος είναι να γράψουμε το τέλος της ιστορίας και με τον τρόπο αυτό η δραστηριότητα μας βοηθάει να σκεφτούμε τρόπους αντιμετώπισης ποικίλων καταστάσεων.

1. «Ο Νικόλας έχει τρεις φίλους από την Α’ Δημοτικού. Είναι αχώριστοι και παίζουν καθημερινά στα διαλείμματα πολλά παιχνίδια. Τις τελευταίες ημέρες ένας καινούριος μαθητής στο σχολείο, έχει προσεγγίσει την παρέα του Νικόλα και θέλει να ενταχθεί στην παρέα. Κάποια παιδιά, από την παρέα του Νικόλα τον πειράζουν και κάνουν διάφορα αστεία αλλά ο νέος μαθητής στεναχωριέται και πολλές φορές μένει μόνος του στα διαλείμματα. Ο Νικόλας είναι προβληματισμένος και θέλει να βρει έναν τρόπο να βοηθήσει τον νέο συμμαθητή του. Σκέφτεται να…………………………………………………….»
  1. «Η Στέλλα και η Μαρία είναι φίλες από το νηπιαγωγείο. Δεν πηγαίνουν στο ίδιο σχολείο αλλά συναντιούνται τα Σαββατοκύριακο με τους γονείς τους και περνούν ευχάριστες στιγμές. Το προηγούμενο όμως Σαββατοκύριακο η Μαρία ήταν λυπημένη γιατί το αγαπημένο της σκυλάκι έχει χαθεί. Η Μαρία είναι απαρηγόρητη και θλιμμένη. Η Στέλλα προσπαθεί να βρει έναν τρόπο να βοηθήσει την φίλη της να νιώσει καλύτερα για αυτό και αποφασίζει να………………………………………………………………………………………………………………….»
  1. «Ο Μάξιμος τελειώνει φέτος το δημοτικό και είναι πολύ ενθουσιασμένος που θα φοιτήσει του χρόνου στο γυμνάσιο. Συζητάει συνεχώς με τους φίλους του για το πώς θα είναι το νέο τους σχολείο. Όμως χτες το βράδυ οι γονείς του τού ανακοίνωσαν ότι ο πατέρας του βρήκε δουλειά σε μία άλλη πόλη και ότι θα πρέπει να μετακομίσουν κατά την διάρκεια του καλοκαιριού. Ο Μάξιμος στεναχωριέται πολύ. Την επόμενη ημέρα συναντιέται με τους φίλους του και τους ανακοινώνει τα νέα. Τους λέει ότι.…………………………………………………….»
  1. «Η Κωνσταντίνα από την αρχή της χρονιάς είναι άριστη μαθήτρια. Το αγαπημένο της μάθημα είναι τα μαθηματικά και αφιερώνει αρκετό χρόνο στο διάβασμά της. Όμως στο τελευταίο διαγώνισμα μαθηματικών δεν έγραψε και τόσο καλά. Από τότε η Κωνσταντίνα απογοητεύτηκε με την προσπάθειά της, διστάζει να σηκώσει χέρι, δεν συμμετέχει πλέον στο μάθημα όπως παλιότερα και αγχώνεται για τον βαθμό που θα πάρει. Μία μέρα η καλύτερη της φίλη την βλέπει στεναχωρημένη στο διάλειμμα και την ρωτάει τι έχει. Η Κωνσταντίνα της εξηγεί ότι…………………………………………………………………………….»